A hagymát az egyik legkedveltebb otthoni és veteményes zöldség, és az egyik legkorábbi tavaszi növény. A hagyma télen is tárolható, így sokoldalú termést biztosít.
Kulináris ételek széles skálájához használják nyersen (saláták) és főzve egyaránt.
Ha trágya vagy komposztált szerves anyag hozzáadása szükséges, néhány héttel a vetés/ültetés előtt adjuk hozzá.
Röviddel a vetés előtt óvatosan taposhatja a talajt, hogy szilárd legyen.
Félig
Hagyma ültethető magról vagy készletből (kis, részben kifejlett hagymahagyma). A készletek drágábbak, de általában megbízhatóbbak az eredményekben, és kevesebb munkát igényelnek – nincs elvékonyodás, és csökken a veszteség kockázata.
Ha úgy dönt, hogy magról vet, akkor körülbelül 2 cm mély lyukakba vessen úgy, hogy az egyes magok között körülbelül 1 hüvelyk legyen. Ha sorokba vetünk, a sorokat körülbelül 30 cm távolságra helyezzük el egymástól.
A talajnak vetés előtt nedvesnek kell lennie, a vetés előtti napon ellenőrizze a talajt, és adjon hozzá vizet, ha a talaj száraz.
A hagyma ültetése március közepe és vége körül kezdődhet (korábban, ha cloche-t/polytunnelt használnak). Ismét a sorokat körülbelül 30 cm-re helyezze el egymástól. Minden készlethez ásson egy kis lyukat, és helyezze a készletet a nyak tetejére. Ezután takarja be talajjal, amíg a nyak hegye át nem megy a talaj felszínén.
Az újhagyma (metélőhagyma) áprilistól vethető, és az ültetést néhány héttel el kell halasztani, hogy a teljes tenyészidőszakban folyamatos betakarítást biztosítsunk.
A hagyma a legtöbb éghajlaton nő, és fagyálló.
A talaj típusa
A hagyma szinte minden talajon megnövekszik, a homokostól az agyagosig. A talajnak szilárdnak kell lennie. Ha a talaj nehéz, akkor szerves komposztot vagy trágyát juttathat a talajba, hogy segítse annak nedvességmegtartó tulajdonságait.
A hagyma az enyhén savanyú talajt részesíti előnyben – az 5,5-6,5 pH jó a hagymatermesztéshez.
Vigyázzon a gyomokra a hagyma között, a hagyma ritka levélformája miatt nem sok bejövő fényt csap be, így a gyomok teljes mértékben kihasználhatják a rendelkezésre álló fényt, és megakadályozhatják a növények megfelelő növekedését.
Ha a növényt magról vetettük, akkor ritkítani kell a hagymát, amikor eléri az 5 cm-es magasságot úgy, hogy körülbelül 10 cm távolságra legyenek egymástól.
A hagyma egy héttel azután készen áll a betakarításra, hogy a teteje hullani kezdett és megsárgult.
Villával emelje fel a hagymát a földről. Ügyeljen arra, hogy ne sértse meg a héját, mivel ez arra készteti az élőlényeket, hogy megtámadják a hagyma húsát.
A hagymát napsütéses napon kell betakarítani, meg kell tisztítani a hagymákhoz még hozzátapadt talajtól, majd a nap és a szél segítségével a talaj tetejére kell tenni, ahol kiszárad. Hagyja a hagymát néhány napig (amíg a felsők kiszáradnak).
Távolítsa el a tetejét egy éles késsel a teteje felett körülbelül 2 cm-rel, hogy a bomló szervezetek ne férhessenek közvetlenül a hagymahagymához.
Dobja el a rothadás vagy támadás jeleit mutató hagymát, mert együtt tárolva károsíthatja az egészséges hagymát.
Ha a hagymát télen szeretné tárolni, akkor jól szellőző helyen (például a nyári verandán a ház tetején) felakasztva tartósíthatja. Hálós zacskók vagy kötelek segítségével a csoport felakaszthatja a hagymát, amely körülbelül 3-4 hétig eláll.
Az újhagymát körülbelül 30-40 cm magasra lehet betakarítani, és legfeljebb egy hétig tárolható a hűtőszekrényben. Az újhagyma elkészítéséhez egyszerűen távolítsa el az összes külső levelet, és mossa meg.